Kultura

Normální rodinka se proměnila v bláznivou

Pátek, 27.4.2018

Neuplynulo ani půl roku a rychvaldští divadelníci opět připravili novou hru. Tématem hry byl český televizní seriál natočený v roce 1971 režisérem Jaroslavem Dudkem podle scénáře Fan Vavřincové, „Taková normální rodinka“. Rychvaldští ochotníci ji představili pod názvem „Taková bláznivá rodinka“.

Premiéra proběhla v neděli 15. 4. v kulturním domě. Ti, co nestihli premiéru, zavítali na její opakování, které se konalo o týden později. 

V hlavních ženských rolích se blýskli Jarka Opicová, Šárka Ferfecká a Šárka Gulčíková. Ta také ke hře napsala i scénář. Roli tetičky si dokonale užila Broňka Planertová. Roli Kačenky neboli Káči bravurně zvládla Jana Zetková.

V mužských rolích se představili Tomáš Gulčík, Petr Daněk a Milan Kursa. Ten si také střihnul i roli abstinenta a účetního Koníčka. Role raubířů připadla Petru Tkadlecovi a Daniele Ferfecké.

A co chystají divadelníci na příště? Nechte se překvapit.

Koncentrace talentů v KD

Pátek, 27.4.2018

Velmi pěknou odezvu sklidil v pondělí 16. dubna 2. ročník přehlídky rychvaldských talentů, který svým programem překvapil v kulturním domě naplněný sál nadšených diváků.

Na akci připravené kulturní komisí města se představilo celkem 17 účinkujících. Zazněly písně z dílen známých interpretů, některé s doprovodem kytary, flétny a trianglu. K vidění byla také taneční vystoupení, autorská řezbářská díla a malby. Každé vystoupení bylo podtrženo efektní scénou s kulisami. Účinkující i diváci se tak rázem ocitli v zimní krajině, pod palmami, v romantické scenérii nebo ve školních lavicích.

Starostka Šárka Kapková předala talentůmm odměny včetně té největší: pozvání na pódium Rybích slavností. Od členek kulturní komise obdrželi všichni vystupující a moderátoři této zdařilé akce drobnou sladkost. Ukázky najdete na na facebookových stránkách města Rychvald.

Rychvaldské kulturní jaro: na co se těšit?

Pátek, 27.4.2018

Ostravský smíšený sbor
Pěvecký sbor vznikl už v roce 1989, do roku 2013 působil pod názvem Pěvecké sdružení Slezská Ostrava. Koncertoval v mnoha zemích Evropy, Ameriky i Asie a natočil pět CD. V repertoáru má světské i duchovní skladby všech hudebních slohů: zpívá skladby starých mistrů i experimentální úpravy současných autorů, duchovní skladby, gospely a také různé úpravy lidových i umělých písní.

Notabene Ostrava
Ženský pěvecký sbor vznikl teprve před rokem, v březnu 2017. Seskupení se opírá o základní sextet, který doplnují další zpěvěčky, vše pod vedením sbormistryně Daniely Střílkové. Repertoár je velmi pestrý - od slavné Amate mi ben mio italského skladatelel Luca Marenzia přes slezské písně, slovenské lidovky až po originální úpravu Nohavicovy písničky Ostravo.

ZUŠ Open podruhé

Pátek, 27.4.2018

„Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat.“  

Pod tímto mottem světoznámé pěvkyně a organizátorky celé akce Magdaleny Kožené se  před rokem uskutečnil první ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol, kterého se zúčastnili i naši žáci, učitelé, rodiče a všichni ti, kterým záleží na kultivaci nejmladší umělecké generace.

Letos budeme opět mezi 370 základními uměleckými školami, které v rámci jednoho společného dne ve veřejném prostoru předvedou, co vše je možné se u nás naučit. Tento den by se měl stát dnem oslavy a respektu k unikátnímu českému systému základního uměleckého školství.

Ochotníci zvou na nové představení

Úterý, 3.4.2018

Příležitostný ochotnický soubor při DDM Rychvald zve všechny na divadelní představení s názvem Taková bláznivá rodinka, které se bude opět hrát na prknech kulturního domu v Rychvaldě.

Vybrat si můžete hned ze dvou termínů, představení proběhne v neděli 15. a 22. dubna vždy od 17 hodin.

Nejakčnější český záhadolog Vašíček vystoupí v knihovně

Úterý, 3.4.2018

Nachází se na našem území trosky plavidla mimozemšťanů? Jsme jen krůček od objevení ostatků bytosti odjinud? Jaké stopy zanechaly v Jeseníkách tajemné stvůry z hvězd? Byl hunský vůdce Attila pohřben na severu Moravy? Schyluje se k senzačnímu objevu jeho prokletého pokladu? Co ukryli Slované v tajné podzemní svatyni na Radhošti? Podaří se odhalit tajemství
kamene smrti? Jsme obklopeni duchy a přízraky? Jaká neznámá síla vypálila podivné otisky rukou? Proč se Adolf Hitler zajímal o děsivé proroctví na stěnách Švédské kaple? Byl Vojtěch z Pernštejna zavražděn? Střeží jeho hrobku smrtící kletba? Lze vysvětlit přemíru nadpřirozených úkazů na hradech a zámcích?

To vše se dozvíte v úterý 10. 4. 2018 na přednášce nejakčnějšího českého záhadologa Arnošta Vašíčka. Beseda začíná v 17:30 v Městské knihovně Rychvald.

První karaoke mělo nečekaný úspěch

Úterý, 3.4.2018

V sobotu 17. března proběhla v MotoCafe akce Kulturní komise města Rychvald Karaoke párty. Bylo plno, do posledního místečka! O výběr písní a kvalitní ozvučení se starala předsedkyně komise Leona Hrochová s Oldou Cieslarem a oba se také do zpívání zapojili.

Zaznělo přes 40 písní různých žánrů, většina českých a několik cizích. Titanic, Pri oltári, Proměny, Okno mé lásky, Lady Karneval, Dlouhá noc, Žízeň, Kristýnka a spousta dalších. Zpívaly děti i dospělí, mladí i staří, někteří jednou, jiní i vícekrát. A nezůstalo jen při zpívání, začalo se i tančit. Cožpak se dá v klidu sedět, když zazní píseň To máme mládež nebo Jedeme dál?

Myslím, že si to všichni přítomní skvěle užili a my, členové komise, máme velkou radost, že byla akce tak úspěšná. 

Březen v ZUŠ: tradiční předehrávky i "baroko"

Úterý, 3.4.2018

Aktivity naší školy se již od počátku března odvíjejí především ve znamení veřejných třídních předehrávek, kterých jsme uspořádali 8 a které budou pokračovat i v dubnu. Důležitými událostmi byla i okresní a krajská kola soutěží, vyhlášených MŠMT, o kterých najdete informace na jiném místě Zpravodaje.

Březen měsíc čtenářů: Rejžek, Márovi i amnestie

Pondělí, 5.3.2018

Program letošní akce Březen - měsíc čtenářů bude v rychvalské knihovně zřejmě ještě atraktivnější než obvykle. Knihovna chystá dvě cestovatelské besedy, mimo jiné také s mimořádně populární rodinou Márových, program pro děti i poslechový pořad známého publicisty Jana Rejžka. 

Program knihovny na březen

KALEIDOSKOP Jana Rejžka
8. 3. 17:00
Klubový hudební poslechový pořad známého českého hudebního a filmového kritika, novináře a spisovatele Jana Rejžka, ve kterém vedle poslechu ukázek z domácí tvorby zajímavých kapel uvede autor také průřez nejzajímavějšími zahraničními alby poslední doby.

ÍRÁN – POHLED DO ZÁKULISÍ
15. 3. 16:30
Cestovatelská beseda Jiřího Sladkého.

Zuzana Pospíšilová
22. 3.
Interaktivní beseda se Zuzanou Pospíšilovou pro žáky ZŠ Rychvald–Václav.

Kříže uprostřed běžného života

Pondělí, 5.3.2018

Rychvald má nejen dva kostely, ale také několik kapliček a mnoho křížů. I díky čtenářským fotografickým soutěžím pana Urbánka v minulých ročnících Zpravodaje jsme si těchto křížů mohli všimnout a něco se o nich a jejich historii dovědět. Mnohdy byly postaveny na místech tragických událostí. S těžkostmi se v životě potýkáme všichni.

Některé situace jsou ale velmi zdrcující a do nebe volající. Při nich se lidé ptají, jak je to možné a jestli je možné po nich ještě doufat a věřit. I třeba v to, že Bůh existuje a stará se o nás. Kříže v mnoha koutech Rychvaldu jednak svědčí o tom, že nikde život není bez potíží, ale také o tom, že navzdory nejhoršímu se lidé přece jen rozhodli doufat v Boha a postavili si před oči kříž s Ježíšem jako znamení bolesti a naděje. Kříže chtěly kolemjdoucí povzbudit, aby nezasévali nová utrpení, aby se snažili ztrápeným ulehčit a aby doufali, že Boží život bude mít nakonec poslední slovo.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura