Kultura

Ochotníci zvou na nové představení

Úterý, 3.4.2018

Příležitostný ochotnický soubor při DDM Rychvald zve všechny na divadelní představení s názvem Taková bláznivá rodinka, které se bude opět hrát na prknech kulturního domu v Rychvaldě.

Vybrat si můžete hned ze dvou termínů, představení proběhne v neděli 15. a 22. dubna vždy od 17 hodin.

Nejakčnější český záhadolog Vašíček vystoupí v knihovně

Úterý, 3.4.2018

Nachází se na našem území trosky plavidla mimozemšťanů? Jsme jen krůček od objevení ostatků bytosti odjinud? Jaké stopy zanechaly v Jeseníkách tajemné stvůry z hvězd? Byl hunský vůdce Attila pohřben na severu Moravy? Schyluje se k senzačnímu objevu jeho prokletého pokladu? Co ukryli Slované v tajné podzemní svatyni na Radhošti? Podaří se odhalit tajemství
kamene smrti? Jsme obklopeni duchy a přízraky? Jaká neznámá síla vypálila podivné otisky rukou? Proč se Adolf Hitler zajímal o děsivé proroctví na stěnách Švédské kaple? Byl Vojtěch z Pernštejna zavražděn? Střeží jeho hrobku smrtící kletba? Lze vysvětlit přemíru nadpřirozených úkazů na hradech a zámcích?

To vše se dozvíte v úterý 10. 4. 2018 na přednášce nejakčnějšího českého záhadologa Arnošta Vašíčka. Beseda začíná v 17:30 v Městské knihovně Rychvald.

První karaoke mělo nečekaný úspěch

Úterý, 3.4.2018

V sobotu 17. března proběhla v MotoCafe akce Kulturní komise města Rychvald Karaoke párty. Bylo plno, do posledního místečka! O výběr písní a kvalitní ozvučení se starala předsedkyně komise Leona Hrochová s Oldou Cieslarem a oba se také do zpívání zapojili.

Zaznělo přes 40 písní různých žánrů, většina českých a několik cizích. Titanic, Pri oltári, Proměny, Okno mé lásky, Lady Karneval, Dlouhá noc, Žízeň, Kristýnka a spousta dalších. Zpívaly děti i dospělí, mladí i staří, někteří jednou, jiní i vícekrát. A nezůstalo jen při zpívání, začalo se i tančit. Cožpak se dá v klidu sedět, když zazní píseň To máme mládež nebo Jedeme dál?

Myslím, že si to všichni přítomní skvěle užili a my, členové komise, máme velkou radost, že byla akce tak úspěšná. 

Březen v ZUŠ: tradiční předehrávky i "baroko"

Úterý, 3.4.2018

Aktivity naší školy se již od počátku března odvíjejí především ve znamení veřejných třídních předehrávek, kterých jsme uspořádali 8 a které budou pokračovat i v dubnu. Důležitými událostmi byla i okresní a krajská kola soutěží, vyhlášených MŠMT, o kterých najdete informace na jiném místě Zpravodaje.

Březen měsíc čtenářů: Rejžek, Márovi i amnestie

Pondělí, 5.3.2018

Program letošní akce Březen - měsíc čtenářů bude v rychvalské knihovně zřejmě ještě atraktivnější než obvykle. Knihovna chystá dvě cestovatelské besedy, mimo jiné také s mimořádně populární rodinou Márových, program pro děti i poslechový pořad známého publicisty Jana Rejžka. 

Program knihovny na březen

KALEIDOSKOP Jana Rejžka
8. 3. 17:00
Klubový hudební poslechový pořad známého českého hudebního a filmového kritika, novináře a spisovatele Jana Rejžka, ve kterém vedle poslechu ukázek z domácí tvorby zajímavých kapel uvede autor také průřez nejzajímavějšími zahraničními alby poslední doby.

ÍRÁN – POHLED DO ZÁKULISÍ
15. 3. 16:30
Cestovatelská beseda Jiřího Sladkého.

Zuzana Pospíšilová
22. 3.
Interaktivní beseda se Zuzanou Pospíšilovou pro žáky ZŠ Rychvald–Václav.

Kříže uprostřed běžného života

Pondělí, 5.3.2018

Rychvald má nejen dva kostely, ale také několik kapliček a mnoho křížů. I díky čtenářským fotografickým soutěžím pana Urbánka v minulých ročnících Zpravodaje jsme si těchto křížů mohli všimnout a něco se o nich a jejich historii dovědět. Mnohdy byly postaveny na místech tragických událostí. S těžkostmi se v životě potýkáme všichni.

Některé situace jsou ale velmi zdrcující a do nebe volající. Při nich se lidé ptají, jak je to možné a jestli je možné po nich ještě doufat a věřit. I třeba v to, že Bůh existuje a stará se o nás. Kříže v mnoha koutech Rychvaldu jednak svědčí o tom, že nikde život není bez potíží, ale také o tom, že navzdory nejhoršímu se lidé přece jen rozhodli doufat v Boha a postavili si před oči kříž s Ježíšem jako znamení bolesti a naděje. Kříže chtěly kolemjdoucí povzbudit, aby nezasévali nová utrpení, aby se snažili ztrápeným ulehčit a aby doufali, že Boží život bude mít nakonec poslední slovo.

Karneval MŠ nadchl prcky a pobavil i rodiče

Pondělí, 5.3.2018

Dětský karneval pořádaný MŠ Rychvald je už každoroční tradicí a ani letos tomu nebylo jinak.

Princezny i vodníci

V pátek 2. února náš kulturní dům navštívily všechny princezny, Spidermanové, zvířátka a vodníci z různých koutů Rychvaldu. O zábavu nebyla nouze, děti společně s klauny z oblíbeného divadla Modrý slon protančily celé odpoledne.

Komu je třeba poděkovat?
A co by to bylo za karneval bez nějaké té buchty, zákusku či muffinu. Tímto bych chtěla za celý kolektiv MŠ Rychvald poděkovat všem maminkám či babičkám, které pro děti upekly něco dobrého.
Poděkování patří samozřejmě i našim šikovným učitelkám ze školky, bez nich by se žádná z akcí, pořádaná MŠ Rychvald, neobešla. Věřím, že si to děti i jejich rodiče opravdu užili a doufám, že se příští rok sejdeme nejméně ve stejném počtu, jako tomu bylo letos.

Šikovné ruce rozmotaly první „Klubíčko“

Pondělí, 5.3.2018

V kulturním domě se v úterý 20. února sešel na své první schůzce další „klub  pletařek“ Českého červeného kříže, který dostal název Klubíčko. Přesvědčili jsme se, že chuť plést pro druhé mají nejen báječné seniorky z Domu s pečovatelskou službou, ale také starší i hodně mladé ženy z celého Rychvaldu.

Šikovné ruce se hned chopily vlny, získané pro místní skupinu ČČK od dárců, a začaly ji motat do klubek, plést nebo si vybírat vhodné barvy pro deky nebo ponožky nejen pro Malawi, ale i pro další potřebné lidi. Zkušené pletařky byly připraveny poradit, co a jak je třeba dělat, velký zájem byl i o "výuku" náročnějších háčkovaných vzorků. 

Pletařky se zatím mezi sebou seznamovaly, ale příště současně s pletením zkusíme i jiné zajímavé aktivity, aby nám spolu bylo příjemně a užili jsme si společně prožité chvíle. Děkujeme všem, kdo si našli čas mezi nás přijít, a těšíme se na další setkání. A pokud máte chuť také vy, přidejte se. Vlny i dobré nálady je dostatek.

Husův sbor: práce jako na kostele

Čtvrtek, 27.7.2017

Co znamená úsloví „práce jako na kostele“ jsme mohli sledovat při opravě střechy věže Husova sboru.

Ano, termín opravy se o týden prodloužil nejen počasím, ale i různými akcemi v kostele (pohřby, Slunovrat, ZUŠ open, koncerty…). Stačilo jen nosit hudební nástroje do kostela a klempíři nesměli z bezpečnostních důvodů pracovat. Nás zadavatele i firmu zhotovitele kontrolovaly přísné státní inspekce.

Dominanta kostela je zpět

Čtvrtek, 27.7.2017

Díky velkému úsilí restaurátorů se už před poutí svaté Anny vrátil do našeho kostela hlavní oltář. Po roce a půl, kdy osmimetrový dřevěný oltář z roku 1895 postupně mizel, se v průběhu jednoho týdne opět ukázal v celé své velikosti na původním místě.

Zásah odborníků vrátil oltáři původní vzhled a barevnost, kterou si nikdo z místních již nepamatuje a na malinkých černobílých historických fotografiích je neprokazatelná. V živých barvách oltář jakoby v interiéru nyní povyrost a stal se naprosto nepřehlédnutelným, jak se o tom ostatně mohli přesvědčit lidé na pouti.

I když nám na dofinancování letošní čtyřsettisícové opravy schází ještě necelá čtvrtina, děkujeme všem, kteří nám finančně pomáhají. Doufáme, že se nám v příštím roce podaří uskutečnit poslední část a to opravu šesti soch na oltáři. Pak bude celé dílo hotové.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Kultura