Husův sbor: práce jako na kostele

Čtvrtek, 27.7.2017

Co znamená úsloví „práce jako na kostele“ jsme mohli sledovat při opravě střechy věže Husova sboru.

Ano, termín opravy se o týden prodloužil nejen počasím, ale i různými akcemi v kostele (pohřby, Slunovrat, ZUŠ open, koncerty…). Stačilo jen nosit hudební nástroje do kostela a klempíři nesměli z bezpečnostních důvodů pracovat. Nás zadavatele i firmu zhotovitele kontrolovaly přísné státní inspekce.

Původní rozpočet byl vlastně překonán jen o rozdíl ceny titan zinkového plechu nahrazeného mědí. Ta ovšem vydrží „na věčné časy“…  Filigránská práce sešívaných drobných plíšků na špičce věže byla velmi náročná. Musel si s ní vyhrát skutečný mistr klempíř. Která švadlena si šila šaty z dílků látek, tak ví. Ve slunečním žáru šlo často brát plech do rukou jen v rukavicích. Klidně byste na něm usmažili vejce. Někomu se zdají plechy na věži hrbolaté, je to však pouhý optický klam. Jsou rovné jako sklo. Odborná revize z ústředí církve byla s úrovní řemeslné práce velmi spokojena. My všichni také.

Znovu děkujeme městu Rychvald, že nám do milionového rozpočtu bylo finančně nápomocno polovinou. Díky všem, kteří se složili svými dary na celou opravu.

Na podzim uskutečníme ve sboru výstavu fotografií  nejen z průběhu letošní opravy, ale i ze stavby sboru v roce 1924. Některé z nich máte jistě doma v albech po svých předcích, dnes už prarodičích, kteří Husův sbor stavěli doslova vlastníma rukama. I jim patří díky. Kostel je přece dědictvím předků pro další generace Rychvaldu. To jsou ostatně i ty zažloutlé fotografie. Schovejte si je. A třeba nám je na tu výstavu půjčte. Tiché díky pak posílám na věčnost panu Jaromíru Urbánkovi, bývalému starostovi a rychvaldskému patriotovi. 

Autor: 
Jana Šilerová