Rychvaldské kulturní jaro: na co se těšit?

Pátek, 27.4.2018

Ostravský smíšený sbor
Pěvecký sbor vznikl už v roce 1989, do roku 2013 působil pod názvem Pěvecké sdružení Slezská Ostrava. Koncertoval v mnoha zemích Evropy, Ameriky i Asie a natočil pět CD. V repertoáru má světské i duchovní skladby všech hudebních slohů: zpívá skladby starých mistrů i experimentální úpravy současných autorů, duchovní skladby, gospely a také různé úpravy lidových i umělých písní.

Notabene Ostrava
Ženský pěvecký sbor vznikl teprve před rokem, v březnu 2017. Seskupení se opírá o základní sextet, který doplnují další zpěvěčky, vše pod vedením sbormistryně Daniely Střílkové. Repertoár je velmi pestrý - od slavné Amate mi ben mio italského skladatelel Luca Marenzia přes slezské písně, slovenské lidovky až po originální úpravu Nohavicovy písničky Ostravo.

Suchovský spevácký zbor
Slovenský sbor s téměř 50letou historií dodá přehlídce mezinárodní rozměr. Sbor složený z 30 žen a 10 mužů se orientuje převážně na duchovní hudbu. 

Pěvecký sbor Dvořák
Historie uherskobrodského sboru sahá až do meziválečného období. Reperoár je mimořádně široký - od renesanční polyfonie přes klasické sbory až po soudobou českou tvorbu a zahrnuje v nemalé míře úpravy lidových písní našich i cizích národů.

Poděkování pořadatelů
Děkujeme za velkou podporu městu Rychvald, bez ní by se festival nemohl uskutečnit v takovém rozsahu a kvalitě. Financujeme ubytování, stravu a příspěvek na dopravu. Co nepokryjeme z příspěvku města, musíme doložit z vlastních zdrojů. Myslím si, že tento festival se již stal nedílnou součástí Rychvaldu a nejen Rychvaldu. V roce 2017 jsme zaznamenali diváky z blízkého i vzdálenějšího okolí: z Orlové, Lutyně, Bohumína, Darkoviček, pozvání přijali dokonce lidé z Kravař a Mokrých Lazců.
Jsme potěšení a snažíme se vybírat sbory nejen podle kvality a délky jejich činností, ale také nové, malé a začínající uskupení, jako je letos komorní uskupení NOTABENE, které předvádí autorské skladby mladých ostravských autorů.
Chtěla bych poděkovat našemu garantovi Ladislavu Sitkovi, který s námi prožívá celý ten ”mumraj”, který kolem festivalu panuje, a to po celou dobu šesti let. Velký dík patří ZUŠ Rychvald a paní ředitelce Vlastě Matonogové, která vždy vloží mezi zpívající sbory vystoupení žáků a učitelů ZUŠ. Třešničkou bývá nepřekonatelná Březinka, která vítá návštěvníky festivalu již od 14:30 před kostelem.
Všechny občany Rychvaldu srdečně zveme a věříme, že náš výběr byl dobrý a že Vás opět nezklameme.

Autor: 
Jana Šmídlová