Veleúspěšný Pohár rozhlasu 2017

Středa, 7.6.2017

Městské kolo: zlato pro mladší žákyně

Ve středu 3. května se naše škola ve spolupráci s DDM Orlová podílela na konání městského kola Poháru rozhlasu. Postupně během dopoledne probíhalo celkem 9 disciplín této prestižní celorepublikové atletické soutěže na školním hřišti a v tělocvičně ZŠ Rychvald. Už od rána bylo zamračeno a velmi chladno, ale nepršelo, takže závod proběhl bez komplikací. Disciplíny se hodnotily ve čtyřech kategoriích. Každý závodník bojuje v nasazené disciplíně o umístění, ale také o výkon, který je bodován podle atletických tabulek. Tyto body se pak sčítají pro celkové umístění školy v příslušné kategorii.
Celkem 17 chlapců a 17 dívek rychvaldské školy se díky výborným výkonům dokázalo v konkurenci cca 250 atletů individuálně prosadit. A především díky těmto skvělým výsledkům jednotlivců jsme se dokázali prosadit mezi 7 školami našeho regionu v jednotlivých kategoriích. Nejlépe se s konkurencí vyrovnaly naše mladší žákyně, které si vybojovaly titul městského přeborníka. Ani mladší a starší žáci nezůstali pozadu a obsadili stříbrnou pozici. Naše starší žákyně se v těžké konkurenci 7 základních škol umístily na pěkné čtvrté příčce. Všichni zúčastnění se se svými úkoly poprali nadmíru dobře.

Okresní kolo: starší žáci přeborníky okresu

Týden po městském přeboru se rychvaldští atleti vydali do Havířova na ZŠ M. Kudeříkové, kde reprezentovali školu v okresním kole hned ve třech kategoriích. Středeční počasí (10. 5.) nám dopřálo chladnější, zato velmi slunečný den.
V těžké konkurenci sedmi základních škol karvinského okresu si naši mladší žáci i žákyně nakonec dovezli domů pěkná čtvrtá místa. Velkého úspěchu jsme se dočkali v kategorii starších žáků. Chlapci si díky velmi vyrovnaným individuálním výkonům ve všech disciplínách vybojovali titul okresního přeborníka a možnost reprezentovat školu v krajském kole v Opavě.
Sestava úspěšného týmu starších žáků: Filip Macháček (8. A), Lukáš Pastucha, David Kyncl (8. B), Marek Macura, Lukáš Macura, Radek Chovanec, David Chautur, Michal Strzondala, Jakub Zeman (9. A).

Krajské kolo: sedmé místo

Ve čtvrtek 18. května se žáci v kategorii 8.-9. tříd zúčastnili krajského kola, které se koná pravidelně v Opavě.
Počasí přálo všem závodníkům, a tak se předpokládalo, že závodníci budou podávat výkony za hranicí svých osobních rekordů. Za barvy Rychvaldu bojovali tito žáci: J. Zeman, L. Pastucha, D. Kyncl, M. Strzondala, F. Macháček, L. Macura, M. Macura, D. Chautur a R. Chovanec. 
Každý soutěžící mohl mít maximálně dvě disciplíny a v každé disciplíně mohla nasadit škola tři závodníky. V průběhu celého dne se bojovalo ve sprintu na 60 metrů, skoku dalekém a vysokém, vrhu koulí, běhu na 1500 metrů a závěrečné štafetě na 4x60 metrů.
Chlapci podali optimální výkony, někteří dokonce vylepšili svůj osobní rekord, ale součtem bodů ze všech disciplín se dopracovali na konečné 7. místo, přičemž na 5. místo jim chybělo 100 bobů (což jsou například 4 centimetry ve skoku vysokém). 

Závody byly pro naši školu obrovskou zkušeností. Pořadatelé měli vše připravené na špičkové úrovni jako na opravdových atletických závodech profesionálů. Doufejme, že se v roce příštím podaří uspět i v mladší kategorii.

 

Autor: 
David Pokluda a Ivan Jurčík