Včely poprvé na náměstí

Středa, 7.6.2017

Zcela originální lekci přírodopisu, fyziky, výtvarné výchovy, dílen i vaření předvedli rychvaldští včelaři, tedy hlavně členové kroužku včelaříků fungujícího pod záštitou ČSV a DDM Rychvald.

Premiérová prezentace jejich činnosti oživila centrum města a podle mnohých ohlasů se opravdu vydařila. “Zájem byl mnohem větší, než jsme čekali. Vlastně jsme netušili, do čeho jdeme, protože podobnou akci jsme nikdy dříve nedělali. Moc nás potěšilo, jak se děti do připravených aktivit zapojily,” shrnula dojmy šéfka kroužku Vlaďka.

Děti si poslechly poutavé povídání Míši Drgové o rostlinách zajímavých pro včely a na krásných fotografiích od pana Radima Sedláčka ze života včel viděly vše, co většinou zůstává skryto a vyniká teprve v detailu. Promítal se kratičký film „jak vlastně včely dělají med”, ale s nadsázkou, které se děti zasmály.

Největší zájem byl o prosklený živý úl. “Živým včelám se nic nevyrovná,” vysvětlila Vlaďka. Velkou pozornost ale vzbudila také možnost stočil si svíčku ze včelího vosku nebo ochutnat med, pyl či medové pečivo. 

Zaníceným včelaříkům se podařilo ukázat, že včela není jen med nebo žihadlo a nadšení našich dětí z kroužku bylo pro účastníky nakažlivé. “U včel platí, že jedinec nezmůže nic, ale spolupráce
dokáže zázraky a u včelaříků toto platí dvojnásob,” dodala Vlaďka, dobrá duše rychvaldských včelařů.

Autor: 
vs